Faculties

SL No. Name Qualification Experience Department Designation  
1. Sidharth Baliarsingh B.Tech 2+ Computer Scince Engineering Lecturer  
2. Balaram Singh B.E. 3+ Computer Scince Engineering Lecturer
3. Debashis Singh Diploma 3+ Computer Scince Engineering Instructor  
4. Debidutta Mishra B.Tech 4+ Electrical Engineering Lecturer  
5. Debadutta Pradhan B.Tech 4+ Electrical Engineering Lecturer  
6. Kalakar Mohanty M.Tech 1.5 Electrical Engineering Lecturer
7. Chinmaya Kumar Mishra B.Tech 2+ Electrical Engineering Lecturer
8. Dipanjali Padhi B.Tech 4+ Electrical Engineering Lecturer
9. Pragyan Sahoo B.Tech 3.5+ Electronics & Telecommunication Engineering Lecturer
10. Sabita Sial B.Tech 3+ Electronics & Telecommunication Engineering Lecturer
11. Sushree Sangita Dalai B.Tech 2+ Electronics & Telecommunication Engineering Lecturer
12. Jayashree Sahu B.Tech 3.5+ Electronics & Telecommunication Engineering Instructor
13. Sourav Ranajn Pradhan B.Tech 2 Mechanical Engineering Lecturer
14. Somesh Choudhury B.Tech 2 Mechanical Engineering Lecturer
15. Meenaxi Dash B.Tech 2 Mechanical Engineering Lecturer
16. Debasis Sahoo B.Tech 1.4 Mechanical Engineering Lecturer
17. Samapika S. Lenka B.Tech 3.5+ Mechanical Engineering Lecturer
18. Snehasikta Barik MSc. (Physics) 1.2 Physics Lecturer
19. Hara Prasana Tripathy MSc. (Physics) 3+ Physics Lab. Assistant
20. Soudamini Sahoo BSc.(Physics) 1 Physics Lecturer
21. Subhasikta Barik MA.(English) 4+ English Lecturer
22. Sangita Mohapatra MSc. (Mathematics) 2.5 Mathematics Lecturer
23. Chandrabhanu Samal MSc. (Mathematics) 2+ Mathematics Lecturer
24. Manoj Kumar Pati MSc. (Chemistry) 3.1 Chemistry Lab. Assistant
25. Niranjan Jena BSc.(Chemistry) 2+ Chemistry Lab. Assistant
26. Namita Samantaray BSc.(Chemistry) 4.1 Chemistry Lecturer
27. Swaswati Rath MSc. (Mathematics) 2 Mathematics Lecturer
28. Saroj Kumar Swain ITI (Fitter) 3+ Mechanical Engineering Instructor
29. Krushna Padhi ITI (Fitter) 3+ Mechanical Engineering Instructor
30. Sasank Sekhar Mohapatra ITI (Fitter) 1.4 Mechanical Engineering Instructor
31. Santosh Kumar Sethi B.E. 3.2 Civil Engineering Lecturer
32. Trimayee Samantsinghar Diploma 1.3 Civil Engineering Instructor
33. Shrandhanjali Mohanty Diploma 2.3 Civil Engineering Instructor
34. Ankita Ray Diploma 2.3 Civil Engineering Lecturer
35. Chhabirani Dalai Diploma 2.3 Civil Engineering Lecturer
36. Sumitra Parida Diploma 2.3 Civil Engineering Lecturer
37. Anupam Das Diploma 2.3 Computer Science & Engineering Lecturer
38. Chhita Ranjan Samantaray Diploma 2.3 Computer Science & Engineering Lecturer
39. Bibhuti Bhusana Mangaraj Diploma 2.3 Electrical Engineering Lecturer
40. Jitendra Behera Diploma 2.3 Electrical Engineering Lecturer
41. Rajesh Hazra Diploma 2.3 Electrical Engineering Lecturer
42. Sudhansu Sekhar Sahoo Diploma 2.3 Electrical Engineering Lecturer
43. Sumitra Behera Diploma 2.3 Electrical Engineering Lecturer
44. Rituparnna Manasingh Diploma 2.3 Electronics & Telecommunication Engineering Lecturer
45. Subhadarshini Mohanty Diploma 2.3 Electronics & Telecommunication Engineering Lecturer
46. Nirmal Gajendra Diploma 2.3 Library Librarian
47. Chandrabhanu Samal Diploma 2.3 Mathematics Lecturer
48. Ajit Kumar Mohapatra Diploma 1.4 Mechanical Engineering Lecturer
49. Meenakshi Behera Diploma 1.4 Mechanical Engineering Lecturer
50. Rudranarayana Behera Diploma 1.4 Mechanical Engineering Lecturer
51. Satyabrata Dash Diploma 1.4 Mechanical Engineering Lecturer
52. Satyapriya Sahoo Diploma 1.4 Mechanical Engineering Lecturer
53. Jayashree Choudhury Diploma 1.4 Physics Lecturer
54. Alok Ranjan Sahoo Diploma 4.5 Pricipal Pricipal