Faculties

SL No. Name Qualification Experience Department Designation  
1. Sidharth Baliarsingh B.Tech 2+ Computer Scince Engineering Lecturer  
2. Balaram Singh B.E. 3+ Computer Scince Engineering Lecturer
3. Debashis Singh B.Tech 3+ Computer Scince Engineering Instructor  
4. Debidutta Mishra B.Tech 4+ Electrical Engineering Lecturer  
5. Debadutta Pradhan B.Tech 4+ Electrical Engineering Lecturer  
6. Kalakar Mohanty M.Tech 1.5 Electrical Engineering Lecturer
7. Chinmaya Kumar Mishra B.Tech 2+ Electrical Engineering Lecturer
8. Dipanjali Padhi B.Tech 4+ Electrical Engineering Lecturer
9. Pragyan Sahoo B.Tech 3.5+ Electronics & Telecommunication Engineering Lecturer
10. Sabita Sial B.Tech 3+ Electronics & Telecommunication Engineering Lecturer
11. Sushree Sangita Dalai B.Tech 2+ Electronics & Telecommunication Engineering Lecturer
12. Jayashree Sahu B.Tech 3.5+ Electronics & Telecommunication Engineering Instructor
13. Sourav Ranajn Pradhan B.Tech 2 Mechanical Engineering Lecturer
14. Somesh Choudhury B.Tech 2 Mechanical Engineering Lecturer
15. Meenaxi Dash B.Tech 2 Mechanical Engineering Lecturer
16. Debasis Sahoo B.Tech 1.4 Mechanical Engineering Lecturer
17. Samapika S. Lenka B.Tech 3.5+ Mechanical Engineering Lecturer
18. Snehasikta Barik MSc. (Physics) 1.2 Physics Lecturer
19. Hara Prasana Tripathy MSc. (Physics) 3+ Physics Lab. Assistant
20. Soudamini Sahoo BSc.(Physics) 1 Physics Lecturer
21. Subhasikta Barik MA.(English) 4+ English Lecturer
22. Sangita Mohapatra MSc. (Mathematics) 2.5 Mathematics Lecturer
23. Chandrabhanu Samal MSc. (Mathematics) 2+ Mathematics Lecturer
24. Manoj Kumar Pati MSc. (Chemistry) 3.1 Chemistry Lab. Assistant
25. Niranjan Jena BSc.(Chemistry) 2+ Chemistry Lab. Assistant
26. Namita Samantaray BSc.(Chemistry) 4.1 Chemistry Lecturer
27. Swaswati Rath MSc. (Mathematics) 2 Mathematics Lecturer
28. Saroj Kumar Swain ITI (Fitter) 3+ Mechanical Engineering Instructor
29. Krushna Padhi ITI (Fitter) 3+ Mechanical Engineering Instructor
30. Sasank Sekhar Mohapatra ITI (Fitter) 1.4 Mechanical Engineering Instructor
31. Santosh Kumar Sethi B.E. 3.2 Civil Engineering Lecturer
32. Trimayee Samantsinghar B.Tech 1.3 Civil Engineering Instructor
33. Shrandhanjali Mohanty B.Tech 2.3 Civil Engineering Instructor
34. Ankita Ray B.Tech 2.3 Civil Engineering Lecturer
35. Chhabirani Dalai B.Tech 2.3 Civil Engineering Lecturer
36. Sumitra Parida B.Tech 2.3 Civil Engineering Lecturer
37. Anupam Das B.Tech 2.3 Computer Science & Engineering Lecturer
38. Chhita Ranjan Samantaray B.Tech 2.3 Computer Science & Engineering Lecturer
39. Bibhuti Bhusana Mangaraj B.Tech 2.3 Electrical Engineering Lecturer
40. Jitendra Behera B.Tech 2.3 Electrical Engineering Lecturer
41. Rajesh Hazra B.Tech 2.3 Electrical Engineering Lecturer
42. Sudhansu Sekhar Sahoo B.Tech 2.3 Electrical Engineering Lecturer
43. Sumitra Behera B.Tech 2.3 Electrical Engineering Lecturer
44. Rituparnna Manasingh B.Tech 2.3 Electronics & Telecommunication Engineering Lecturer
45. Subhadarshini Mohanty B.Tech 2.3 Electronics & Telecommunication Engineering Lecturer
46. Nirmal Gajendra B.Tech 2.3 Library Librarian
47. Chandrabhanu Samal B.Tech 2.3 Mathematics Lecturer
48. Ajit Kumar Mohapatra B.Tech 1.4 Mechanical Engineering Lecturer
49. Meenakshi Behera B.Tech 1.4 Mechanical Engineering Lecturer
50. Rudranarayana Behera B.Tech 1.4 Mechanical Engineering Lecturer
51. Satyabrata Dash B.Tech 1.4 Mechanical Engineering Lecturer
52. Satyapriya Sahoo B.Tech 1.4 Mechanical Engineering Lecturer
53. Jayashree Choudhury B.Tech 1.4 Physics Lecturer
54. Alok Ranjan Sahoo M.Tech 4.5 Pricipal Pricipal